Cultură şi tradiţie în rândul tinerilor din Şerbăuţi

Ziarul Crai Nou, Suceava

În cadrul Parohiei Şerbăuţi, din Protopopiatul Rădăuţi al Arhiepiscopiei Sucevei şi Rădăuţilor, s-au desfăşurat, sub îndrumarea preotului paroh Cătălin Maxim, activităţi creative pentru copiii şi tinerii din comunitate, toate acestea în cadrul proiectului „Copiii şi tinerii duc tradiţia mai departe”.

În perioada 1-14 august a.c. a avut loc atelierul de broderie tradiţională pe fuste din catifea. Au participat 15 eleve şi studente care au învăţat tipuri de cusături şi înflorituri tradiţionale de la meşterul popular local Mariana Stremciuc. Cu mâinile lor pricepute au încreţit fuste în mod tradiţional, împodobindu-le apoi cu frumoase buchete de flori brodate.

Prezentarea produselor finite a avut loc în data de 15 august, în cadrul slujbei Sfintei Liturghii, de Sfânta Marie, unde fetele ce au lucrat aceste fuste au participat la slujbă, îmbrăcate în costum popular.

Această activitate a avut ca scop dezvoltarea abilităţilor personale ale participantelor, familiarizarea lor cu meşteşugurile tradiţionale din zonă şi cultivarea dragostei pentru portul costumului popular.

Ulterior, în perioada 16-27 august a.c., s-a desfăşurat atelierul de pictură iconografică bizantină sub coordonarea şi îndrumarea pictorilor Brajinca Mihaela şi Marius. Au fost iniţiaţi în tehnica şi arta picturii în tempera 15 elevi. Aceştia au pictat pe blat de lemn, parcurgând cu minuţiozitate toate etapele de lucru ale acestui proces.

Tematica icoanelor a fost centrată pe transpunerea după model a chipurilor Maicii Domnului şi Mântuitorului Iisus Hristos.

Obiectivele atelierului au fost stimularea creativităţii, dezvoltarea aptitudinilor artistice şi apropierea copiilor de tainele iconografiei bizantine.

Pe data de 28 august, după săvârşirea Sfintei Liturghii, a avut loc slujba de sfinţire a icoanelor şi prezentarea acestora credincioşilor parohiei.

Aceste activităţi au fost susţinute prin intermediul Asociaţiei „Eugen Siretean”, cu sprijinul financiar al Consiliului Judeţean Suceava.